Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ACTA, aneb cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly...

26. 01. 2012 17:30:00
...leností a chamtivostí. Pro ty z vás, kdož ještě netušíte co to ACTA je, tak se ve zkratce jedná o obchodní úmluvu vyspělých zemí o tom, že poskytovatelé připojení k internetu budou postižitelní za sdílená (nelegální) data svých uživatelů. To v rychlosti znamená:- Uživatelé budou špehováni, každá jejich online aktivita bude monitorována- Poskytovatelé konektivity (ISP) budou nahrazovat roli policejní a budou muset sami aktivně zjišťovat, co kdo kam a komu sdílí.- Uživatelé internetu budou kriminalizováni na základě sdílených dat.
Poláci protestují proti ACTAPoláci protestují proti ACTApalmbeachpost.com

Jakožto uživatele internetu mne znepokojují čtyři věci:

1) Cokoliv komukoliv napíši nebo pošlu, bude předmětem zkoumání civilní osoby, tedy nepolicejního orgánu.

2) Dohodu ACTA zároveň prosazují nevolené a tím pádem nedemokratické subjekty, snažící se nestandardními způsoby obelstít nebo zneužít demokratické principy. Žil jsem dostatečně dlouho v jedné totalitě a „vládě jedné strany“, nevidím jediný důvod, proč bych měl být jako svobodný občan vázán proti své vůli orgány, nad nimiž nemám zpětnou kontrolu pomocí svých demokracií zaručených práv. A ne, nebudu mít možnost volby, nebo možnost připojit se přes jiného ISP, toto řešení by mělo být totální a totalitní.

3) Jsem fotograf a jak má ISP poznat, že fotografie které zveřejňuji, jsou mým autorským dílem? Jaká bude kontrola a vymahatelnost? Jak je možné, že budu případně kriminalizován komerčním subjektem? Nebudu-li, potom bude kriminalizován tento subjekt, takže si nedělám iluze, že...

4) Nebyl internet jak ho známe, od začátku koncipován jako svobodné médium, vymykající se jakékoliv kontrole, státní či vojenské? Byl. A v tomto aspektu spočívalo kouzlo, proč jej armáda vybudovala a provozovala tak, jak je dnes – decentralizovaný a svobodný. A tohle nám teď chtějí vzít.

V nedávné době jsem v rádiu slyšel nesmírně zajímavou debatu apolitických odborníků z různých odvětví na téma „zánik civilizací“. Padaly zde myšlenky, doložitelné fakty, že všechny velké civilizace zašly na úbytě na třech Achillových patách:

a) Zbytnělá byrokracie

b) Dohazování si prominentních pozic v rámci prominentní třídy

c) Konec expanze a vykořisťování okolních zdrojů.

Následný konec a chaos civilizace je pak rodištěm něčeho nového, kde musí bojovat o přežití ti nejsilnější a pouze ti nejlepší „přežijí“. Dohoda ACTA splňuje beze zbytku Achillovy paty A i B. De-facto je tak jasným indikátorem, že naše civilizace je na zenitu, možná již lehce za zenitem svého trvání.

Místo, aby producenti autorských práv poslouchali „neviditelnou ruku trhu“ a zlevňovali svoje produkty, tupohlavě se snaží prosadit další regulaci, přes ano – demokraticky volený orgán, tedy parlament EU.

Abych se zde nerozepisoval na téma EuroParlamentu a demokracie, pokusím se zestručnit svojí vizi vývoje v případě, že ACTA projde a bude uplatňována v praxi:

- Dojde k přesunu pravomocí od demokratických principů k principům totalitním.

- Dojde ke zrobustnění infrastruktury internetu, která bude muset provádět analýzu toků dat, zdali se jedná či nejedná o chráněná data.

- Dojde k vytvoření nových pracovních míst, která ale nebudou nic produkovat, pouze kontrolovat. O výši platů těchto míst se bude muset zdražit přístup k internetu, nebo se bude muset zpomalit tempo investic do infrastruktury. Buď jak buď, dojde k navýšení „darmožroutských“ výdajů, které nebudou produkovat žádné hodnoty. Dojde tak k plošné devalvaci toho, co jako společnost produkujeme.

- Naopak nedojde ke zlevnění hudby, videa a obrázků, takže obraty iniciátorů ACTA akce nejenomže nestoupnou, ale časem klesnou, protože uživatel si v konečném důsledku bude muset zaplatit svého „strážce“ internetu.

- Piráti si najdou nový způsob, jak sdílet data a jednoduše tak objednou celou tuto absurdní infrastrukturu.

Piráti jsou jako voda, tečou cestou nejmenšího odporu. Draze a složitě vymýšlené systémy a principy je nikdy nevymýtí! Piráti, jakkoliv jsou to zloději a nemá smysl si cokoliv nalhávat, každý z nás má s pirátstvím nějaké zkušenosti, mají jednu velkou výhodu, kterou tvůrci software, muziky a dalších autorských děl hrubě podceňují: Udávají směr.

Budu mluvit z vlastní zkušenosti. V minulosti jsem se něco nastahoval různých her a filmů či seriálů, tu lepší, tu horší kvality. Ani muzika nezůstala bokem. Ale od doby, do mohu mít za cca 150,- Kč měsíčně hudbu legálně a pohodlně přes Zune (či jiné prodejce, jako je iTunes apod.), proč bych ztrácel čas hledáním nějakých písniček, kde nejsou kolikrát ani MP3 tagy, nebo jsou vadné kvality, bez obalového obrázku a podobně? Ztráta času. Mám chuť na jazz? Najdu a pustím si jazz, během vteřin. To samé mexická, havajská, moderní, rocková, či jakákoliv hudba, včetně Moravanky a dalších, pro mne neposlouchatelných interpretů. Bum, jsem spokojeným zákazníkem, všechno je legální a cajk, všichni jsou spokojení.

Ale v době, kdy jedno album stálo třeba 500,- Kč nebo víc? Ano, zhřešil jsem a pirátil, protože jsem měl důvod.

Stejné je to s hrami. Prosincové slevy na Steamu? Pecka. Jenom za letošní Vánoce jsem koupil 53 her sobě a cca 6 her svým blízkým a kamarádům, se kterými si chci zahrát. Nákup je snadný, ceny mírné a nemusím se s dovolením srát s nějakým složitým crackováním, patchováním, hledáním her po warez serverech a nebo s riskováním virové či malwarové infekce.

Ano, je to takhle snadné, milí vlastníci autorských práv. LIDI-JSOU-LÍNÍ. A pokud budou mít možnost levně konzumovat vaše produkty, tak to udělají, protože je to snazší, než způsob s černou vlajkou nad lodí.

Takže bych si na závěr položil otázku „quo bene“, tedy, komu ACTA prospěje? Státu? Ne. Lidem, jejichž svobodu a to nejen svobodu slova má stát chránit? Ne. Sdružením jako OSA a BSA? Ne. Komu tedy?

Věřím tomu, že jestli ACTA projde a lidé až pozdě pochopí, co svým laxním přístupem k arogantní moci způsobili, že první kdo jim „pomůže ze šlamastyky“ budou právě zase piráti. Piráti, kteří budou mít na svojí straně lidi, kterým bude vadit příliš utažená oprátka kolem krku. A bude to zase to nejjednodušší řešení, které porazí celý ten systém. Z mého současného pohledu není nic snazšího, než šifrovaná open-source VPN, tedy virtuální soukromá síť. Jak chce ACTA kontrolovat VPNky? Pokud to totiž umožní, tak je pouze krůček k ohrožení státní a korporátní bezpečnosti, kdy neexistuje na internetu tajemství. Průmyslová špionáž nabude obludných rozměrů, takže ve finále na tom bude tratit i ten stát, protože podniky budou odvádět menší daně kvůli škodám způsobeným špionáží a my, občané budeme muset odvádět opět vyšší daně, abychom uživili státního molocha a to z nižších platů – které nám opět vyplácejí ty firmy, které na naše platy budou mít méně peněz.

Tedy místo, abychom se oprostili od byrokracie, ještě víc jí zbytňujeme. Místo abychom zadrželi pád naší civilizace, ještě ho podporujeme.

Piráti byli a budou a tímto je nikdo nevymýtí. Jediné, jak je lze omezit je, vzít jim smysl toho, co dělají. Nechat trhu volnou ruku ať on rozhodne, za co a kolik jsme jako uživatelé ochotní platit. Politici se musí naučit poslouchat spotřebitele a nebít ho přes prsty svými absurdními výlevy jejich fantazie.

Copak je normální, že na originálním DVD musíte sledovat cca 5 minut varování a upoutávek, zatímco na pirátské verzi koukáte rovnou na film? Je normální platit "raketu" za něco, co lze prokazatelně prodávat za pět peněz?

Nechali byste úředníka, nebo někoho cizího hledět vám na přirození, zatímco děláte lásku svojí přítelkyni (nebo příteli) a říkat vám, jestli to děláte dobře nebo špatně?

A přesně tohle chce dělat ACTA. Zcela hrubě hodlá hledět a zasahovat do intimity vašeho digitálního styku. Zcela nekompromisně se hodlá vyjadřovat k legalitě, nebo ilegalitě vašeho chování. A místa pro šikanu a svévoli bude dost, stačí si přečíst můj blog jak jsem bojoval s větrnými mlýny (http://reichel.blog.idnes.cz/c/217987/Muj-boj-s-vetrnymi-mlyny-dlouhy-blog.html). Nezlobte se tedy na mne, že státu nevěřím jeho dobré úmysly a bezchybný provoz ACTA v praxi...

Zamyslete se tedy prosím nad ACTA úmluvou. Zamyslete se, zdali je demokratická a komu bude prospěšná, protože vám ne. Nelíbí se vám to? Máte velmi omezenou možnost, co s tím dělat, vzhledem k praktikám, jakými je prosazována. Je to náhubkový zákon pro internet, proto jsou proti média jako Wikipedia, která rozhodně nepatří mezi piráty. Pod vlajkou a záminkou naší ochrany se nám tady někdo snaží vnutit něco, čím nás všechny zkontroluje, v horším případě ovládne.

A tak je to vždycky. Vzpomínáte na 11. září? Kdo zná USA tak ví, že od 11.9. nejsou jako dřív, soukromí je narušováno, důstojnost na letištních kontrolách šla stranou a z USA se stal regulérní policejní stát.

Z bašty demokracie se velice podobnou manipulací jako je ACTA stal policejní stát. A je bezpečnější? Je o tolik bezpečnější, o kolik přišli Američané svobody? A kolik to celé vládu USA stojí?

A tohle se netýká pouze USA, tohle se týká INTERnetu. Něčeho, co je nám na celém světě SPOLEČNÉ, co nás propojuje a spojuje.

Odpovězte si každý sám, protože historie a její zlomové okamžiky se dějí právě teď.

Nejsem žádný anarchista a vím, že pořádek musí být – ale tohle není pořádek. To je Orwelovská noční můra v praxi, beze všech servítek třepetá křídly a nahání mi strach.

███████všechno████████████████████████████████████bude██████████████████████████████████████████v pohodě███věřte███své████vládě████.

Autor: Jan Reichel | čtvrtek 26.1.2012 17:30 | karma článku: 33.55 | přečteno: 2266x

Další články blogera

Jan Reichel

Moje poznámky k EET a kontrolním hlášení

Jako živnostník sleduji argumentaci obou stran pro i proti a přijde mi, že "proti" nejsou příliš jasně artikulované. Zároveň jako živnostník vím, že kontrola (čehokoliv) je důležitá a nepříjemná, ale bez ní to nejde.

4.2.2016 v 17:35 | Karma článku: 10.87 | Přečteno: 685 | Diskuse

Jan Reichel

Návod ke čtení "Je suis dobroser a tohle je mein kampf"

Toto je "reakce na reakci" kolegy Vladimíra Kroupy a zároveň veřejné vysvětlení toho, co v blogu "Je suis dobroser a tohle je mein kampf" vlastně je a co v něm vlastně není.

16.1.2016 v 12:50 | Karma článku: 10.74 | Přečteno: 1075 | Diskuse

Jan Reichel

Je suis dobroser a tohle je mein kampf

Začetl jsem se po delší době do příspěvků a názorů lidí v diskuzích pod různými články, a donutilo mne to se zamyslet nad tím, kde vlastně stojím já a můj národ. Jsem ten, co sere dobro a tohle je můj boj.

14.1.2016 v 23:24 | Karma článku: 15.68 | Přečteno: 1022 | Diskuse

Jan Reichel

Omlouvám se, že jsem člověk

(Pozor, drastické fotky!) Snažím se denně sledovat dění kolem migrantů v Evropě. Snažím se mít střízlivý názor na věc, neměl jsem vyhraněný názor na pomoc uprchlíkům. Ovšem začínám najíždět na jiný režim.

4.9.2015 v 10:22 | Karma článku: 22.77 | Přečteno: 4165 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Jan Bartoň

Rakousko: Volby vyhrála krajně pravicová lidová strana

Podle německých médií zvítězil v Rakousku „kluzký populismus“. Rakousko se podle německého tisku posunulo „výrazně doprava“.

17.10.2017 v 8:02 | Karma článku: 28.14 | Přečteno: 1480 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Péče o těhotné migrantky se zanedbává, ohrožuje to budoucí Evropany. Goebbels se vrací?

Pomalu nám média, neziskovky či supermarkety začínají naznačovat, jak to s námi sociální inženýři vymysleli: z uprchlíků jsou migranti, z migrantů jsou budoucí (a lepší) Evropané! Metamorfózy a import od břehů Libye pokračují!

9.10.2017 v 11:16 | Karma článku: 44.23 | Přečteno: 3464 | Diskuse

Adam Mikulášek

Kauza lithium jako selhání českých médií

Stále jen čteme, jak jedna partaj obviňuje jinou partaj a naopak, každý se chce vykroutit z odpovědnosti, jako malé děti na pískovišti..., ale aby nám média zprostředkovala podstatu problému,

9.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 34.06 | Přečteno: 1243 | Diskuse

Sergej Pavljuk

Využijte Pavlovův reflex uživatelů internetu

Když něco googlíme, výsledkem je spousta textu a sotva pár obrázků. Shodou náhod má ve vyhledávání na Googlu právo na ilustraci většinou nějaký portál, který také patří Googlu.

5.10.2017 v 15:11 | Karma článku: 5.17 | Přečteno: 110 | Diskuse

Ladislav Kováčik

Prehľad médií 2: Médiá a cirkvi

Slovenský denník Pravda nedávno (19. 9.) priniesol svojim čitateľom článok Univerzita nedá na Prostredníka dopustiť. Článok sa zaoberá prípadom evanjelického teológa, ktorého biskupom nebol po vôli jeho postoj k homosexualite.

3.10.2017 v 12:39 | Karma článku: 5.20 | Přečteno: 157 | Diskuse
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2288
Husákovo dítě, chorobnej optimista, příležitostnej salámista, bejvalej metalista, někdy divnej, určitě jinej, ale vždycky svůj. Živím se jako server administrátor, bavím se jako fotograf, výletník, komentátor a šašek.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.